Ambulance je určena pro pacienty s podvýživou nebo pro ty, u kterých existuje riziko vzniku podvýživy.
Nejčastější příčinou poruchy výživy je nedostatečný příjem stravy (nechutenství, zvracení, poruchy polykání, snížený stav vědomí, …). Dalšími příčinami bývá snížená schopnost trávení a vstřebávání požité stravy (např. u Crohnovy choroby) nebo zvýšené ztráty živin (průjmy, střevní píštěle, vývody střeva na břišní stěně - stomie).
V této ambulanci je pacient vyšetřen lékařem – nutricionistou, který posoudí indikaci k předpisu umělé výživy pro domácí podávání. Nejčastějším prostředkem, jak ovlivnit poruchu výživy, je tzv. sipping („popíjení“) – podávání výživy formou „pitíček“ (malých lahviček). Složení a objem výživy se individualizuje podle konkrétního stavu pacienta a jeho onemocnění.
Dalším způsobem podávání výživy je sondová výživa, podávaná hadičkou přímo do žaludku nebo zavedenou perkutánní endoskopickou gastrostomií (PEG). Obdobou je podávání do tenkého střeva.
Jako certifikované pracoviště pro umělou výživu a intenzivní metabolickou péči zajišťujeme i podávání parenterální výživy – podávání živin do žilního systému u pacientů, u kterých není možné stravu podat do trávicího traktu.
V indikovaných případech je provedena analýza složení těla metodou bioimpedanční analýzy (BIA).