Děti zaměstnanců havířovské nemocnice mohou navštěvovat podnikovou školku

Zaměstnanci havířovské nemocnice už mohou využívat novou podnikovou školku, která se postará o děti už od půl roku věku. Na vybudování se podílela i radnice, a to dotací ve výši pěti milionů korun.
Na konci srpna loňského roku se havířovská nemocnice pustila do rekonstrukce nevyužívaných prostor v budově stravovacího provozu, ze kterých udělala podnikovou školku.
 
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Úplně běžné to ještě není v ČR. Já bych řekl, že je spíše méně nemocnic, které provozují dětskou skupinu, školku pro děti svých zaměstnanců. Můžeme mladým lékařkám, ale i tatínkům, sestřičkám, ostatním zaměstnancům nabídnout hlídání jejich ratolestí po dobu výkonu práce, čímž se nám otevírá obrovská možnost, že někteří se i po roce mohou z mateřské vrátit dříve na půl úvazku, na čtyři hodiny práce třeba v ambulanci a lékařky a sestry jsou pro nás obrovsky cenné. Tady to mají kousek a já jsem pyšný na celý tým, že to tak v krátkém čase dokázal zrealizovat.”
 
Vybudování školky stálo zhruba devět milionů korun. Z toho pět milionů nemocnici darovalo město.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Výsledek je skvělý, mě se to moc líbí a proč se takto město rozhodlo? Protože spolupracujeme s nemocnicí dlouhodobě, je pro nás její rozvoj prioritou a investice, která je na území města, byť není nemocnice městská, ale krajská, tak je investice, která je pro naše občany.”
 
Kapacita školky je 24 dětí. Nyní ji navštěvuje 18 ratolestí.
Lenka Smrčková, ředitelka dětské skupiny Havířovské sluníčko: “Jelikož zaměstnanci nemocnice mají většinou 12 hodinové směny, tak jsme se dohodli s vedením, že školka je otevřena denně od 5.45 a pokud bude zájem od těch rodičů, je otevřeno pro ně až do čtvrt na sedm po skončení pracovní doby. V současné době, jelikož jsme otevřeli teprve 2. ledna, jsme v adaptačním programu, takže první týden chodily děti do oběda, druhý týden už zůstávaly spát, takže chodily domů kolem čtvrté hodiny a takto ještě pokračujeme ještě tento týden, aby si děti skutečně zvykly.”
 
Máte tady poměrně malé děti, jak to zvládají?
Lenka Smrčková, ředitelka dětské skupiny Havířovské sluníčko: “Musím říct, že ty malé děti to zvládají daleko lépe mnohdy než ty, které jsou třeba do tří let samy doma s rodiči, jelikož ta adaptace je pro ně velice přirozená. Bereme děti od jednoho roku, ale pokud by byl zájem ze strany rodičů, tak na půl den bereme děti i od půl roku. Všechny paní učitelky mají speciální certifikaci, oprávnění na hlídání dětí v jeslích a dětských skupinách. Takže máme možnost hlídat děti od půl roku. My samozřejmě pracujeme stejným programem jako veškeré školky a jesle, jsme sice pod MPSV, ale výchovné procesy se vztahují tak, jako na veškeré školky a jesličková zařízení předškolní.”
 
Nemocnice vyšla rodičům vstříc i co se týče stravování.
Pavla Vránová, vedoucí stravovacího provozu: “Vyřešili jsme individuální přístup i u těch malých dětí, snídaně se řeší formou rautových snídaní, obložených talířů, ovocných mís. Víme, že každá ratolest jí něco jiného, takže ten přístup je opravdu individuální. Na složení jídelních lístků se podíleli i rodiče, takže jsme udělali takové malé dotazníkové šetření, které jsou oblíbené pokrmy u dětí a ty jsme se snažili zařadit do jídelních lístků.”
 
Děti chodí na procházky v rámci areálu, nemocnice ale pro ně plánuje přizpůsobit i část zahrady.
Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Projekt s tím počítal, zatím to ještě není vybudované, ale až se trochu oteplí, zrealizujeme zahradu. Máme v tuto chvíli dvě varianty. Jedna by měla být tady pod okny a druhá deset metru vzdálená na druhé straně školky. Takže tu správnou ještě vybereme.”
 
Pokud bude ze strany zaměstnanců zájem, nemocnice může kapacitu školky ještě rozšířit. Radnice pomůže nemocnici i v letošním roce.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Momentálně řešíme projekt stavby parkoviště, které bude navazovat na stávající parkoviště u objektu urgentního příjmu. To parkoviště by mělo mít zhruba 200 parkovacích míst a mělo by vyjít na zhruba 25 milionů korun.”