Havířovská nemocnice má přístroj, na kterém se podíleli vědci NASA, pracuje na bázi podtlaku a přetlaku

Na oddělení rehabilitace v havířovské nemocnici mají nový přístroj VACUMED, který pracuje na bázi podtlaku a přetlaku. Fyziologicky tento jev vytváří rytmické roztahování a smršťování cév a stimuluje oběhový systém.
 
Zužování tepen a následné nedostatečné prokrvení může vést k odumírání tkání a až k amputaci části končetin. Nemocnice v Havířově má nyní jako jedna z mála v České republice nový přístroj VACUMED na jehož vývoji se podíleli vědci pro kosmickou medicínu NASA. Přístroj pracuje na principu podtlaku a přetlaku a jeho využití je široké při různých diagnózách. Pomáhá například v gynekologii, urologii, traumatologie, či diabetologii.
 
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení: “Na základě této podtlakové terapie, kdy dochází k mohutnému prokrvení dolních končetin i malé pánve, se zlepší funkce měkkých tkání, dochází k výraznému okysličení, nastartování regeneračního procesu, hojivého procesu, takže můžou se nám zhojit defekty a zároveň dochází k novotvorbě krevních cév, které mohou to zúžené místo obejít. Pak v oblasti žilní při nedostatečném lymfatickém systému, traumatologii, při otocích po úrazech, tak máme zase protiedémový efekt. V neurologii obrovské množství pacientů s neuropatiemi, ať už z jakékoliv příčiny, tak na základě prokrvení, okysličení, regenerace tkáně včetně periferní nervů se pacientům velmi uleví od bolesti. A i se jim následně zlepší stabilita, protože se zlepší funkce periferních nervů.”
Terapie je bezbolestná a pacient může zůstat i oblečený.
 
Kateřina Urbánková, fyzioterapeutka: “Na tento přístroj může přijít každý nejlépe s žádankou od lékaře. Dostanou tady dotazník, vyplní dotazník. Ten dotazník projde zase naším lékařem zda může, nebo nemůže absolvovat tuto proceduru a podle toho je zařazen do léčby. O tento přístroj začal být velký zájem. Takže, když jsme začínali, tak byli dva, tři pacienti za den. Teď už se to opravdu plní a máme deset, dvanáct pacientů, podle toho, jak máme pracovní dobu.”
 
Léčba je u indikovaných pacientů hrazena ze zdravotního pojištění.