Stále větší počet rodiček chce své dítě přivést na svět v havířovské porodnici. Podle statistik zde za poslední roky mají o 15 až 20 procent více porodů a podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Michala Mrózka to není náhoda. „Jsem přesvědčen, že je to přístupem zdejších porodních týmů k rodičkám,“ říká primář. Jak připomněl, tamní porodníci upouštějí od direktivního způsobu vedení porodu a snaží se, aby rodička, případně její partner nebo dula, byli při porodu.
„Nenařizujeme jim, jak má všechno probíhat, ale podle zdravotního stavu rodičky se po domluvě s ní snažíme vybrat optimální postup. U zdravých rodiček preferujeme přirozený porod vedený porodními asistentkami. Lékař přichází k porodu jen v případě komplikací,“ vysvětluje porodník.
TŘETINA PORODŮ S DULOU NEBO DO VANY
Pokud je porod bezproblémový, rodí ženy v Havířově za asistence duly často. Dula ale porod nevede, to je v kompetenci porodní asistentky a erudovaného personálu. „Dula je jen konzultantem. Zásadní rozhodnutí dělají zdravotníci, což dula není,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodnického oddělení.
Pokud si to maminka přeje, může rodit také do vany a dopřát si různé polohy a relaxační pomůcky bylinky, aromaterapii, muzikoterapii nebo závěsnou šálu.
PADL 25 LET STARÝ REKORD
A jak se ukazuje, filozofie založená na vstřícném přístupu budoucí maminky zaujala, a proto jich v Havířově rodí stále více. Běžně tam ročně mívali okolo 600 až 700 porodů, předloni už ale téměř 900 a loni 1200, nejvíc od roku 1994.
Věhlas havířovské porodnice se šíří i díky sociálním sítím. Rodit tam přijíždí hodně žen i z mimokarvinského regionu, ale také ze Slovenska a z Polska. „Vloni u nás rodilo asi 60 maminek ze Slovenska. Dokonce dítě narozené u nás na Štědrý den je ze Slovenska, jejíž maminka se pro havířovskou porodnici rozhodla po doporučení své kamarádky,“ dodává lékař Michal Mrózek.
PODPORA LAKTACE
Nejen mnoho věcí okolo porodu, ale také poporodní péči o dítě i maminku se v havířovské porodnici snaží vylepšovat a modernizovat. „Zavedli jsme systém laktační péče o ženu po porodu a následnou péči, která je založena na vědeckých poznatcích.“
„Ani rodičku, která měla těžký porod nebo sekci, neseparujeme od dítěte a partnera. Po porodu je dítě trvale s mámou, nekoupe se, třeba několik dní. Podporujeme bonding (proces utváření vazby mezi dítětem a rodiči v prvních hodinách života pozn. aut.) a další věci, které mají význam pro následnou laktaci. Všechno toto se snažíme prosadit přes všemožná covidová omezení,“ říká Hynek Canibal, primář novorozeneckého oddělení.
Podle něj preferují poporodní postupy známé tisíce let a snaží se je zbytečně nenarušovat. „Děti jsou pak klidnější, laktace se zvedla ze 78 procent na 95 procent. A to i u dětí narozených císařským řezem. Méně máme infekcí i převozů v případě komplikací. Jako novinku jsme v nemocnici zřídili laktační poradnu,“ dodává primář novorozeneckého oddělení.
OVOCE A ŠŤÁVY NA SVAČINKU
Celý tento novátorský systém předporodní, porodní i poporodní péče doplnili v Havířově bonusem v podobě rautových snídaní pro maminky a stejně tak svačinek.
„Přímo na oddělení mají maminky k dispozici ovoce, mohou si nabídnout ovocné i zeleninové šťávy, ale i mléčné výrobky a doplnit tak vlákninu, bílkoviny a minerální látky. Koláč jim nenabízíme, ale mohou dostat tvaroh, semínka, vločky, aby odcházely domů a věděly, jak se mají správně stravovat,“ říká Pavlína Vránová, šéfka nemocničního gastroprovozu.
REKONSTRUKCE PORODNICE
Protože počty porodů mají stoupající tendenci, je třeba tomu uzpůsobit také prostory porodnice. V nejbližších dnech začne v nemocnici rekonstrukce, jejímž výsledkem by měl být nový, už čtvrtý porodní box. Na jaře pak měla v nemocnici začít generální rekonstrukce gynekologicko- -porodnického oddělení. Vše za provozu, porody nemocnice omezovat nebude.
Jak prozradil provozně- -technický náměstek nemocnice Petr Baránek, prostory, kde je dnes porodní oddělení, budou kompletně vybourány a postaví se úplně znovu. „Tak, aby odpovídaly standardům takovéhoto oddělení 21. století. Například, aby každý pokoj měl vlastí sociální zařízení, což dnes nemá,“ řekl Baránek.
Vedení nemocnice chce zvýšit standard porodnice a porodního oddělení, pokud jde o zařízení a vybavení. Nově bude mít gynekologicko- -porodnické oddělení k dispozici 25 lůžek. Nemocnice má na přestavbu a modernizaci přislíbenou dotaci ve výši přibližně 50 milionů korun.