Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Ve středu ráno byl složkám IZS nahlášen výbuch plynu v jednom z pavilonu havířovské nemocnice. Okamžitě byl aktivoval traumaplán, což znamenalo svolat na 320 zaměstnanců. Nejdříve proběhla tiráž přímo před pavilonem, odkud následně byli pacienti převážení na urgentní příjem.

Martin Sedláček, náměstek ředitele Nemocnice Havířov: “My svoláváme primárně celý urgentní příjem, celou chirurgii, celá ARO. Samozřejmě komplementy jako je laboratoř hematologická, biochemická, radiology a k tomu patří centrální sterilizace a operační sály."
Taktické cvičení nesmělo omezit v nemocnici provoz.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Zrovna před chvíli přijela záchranná služba s pacientkou s dušností, možná s podezřením na infarkt. Hned jsme věděli, že to není figurant a hned celý tým se pustil té role a běžně ji ošetřil. Je to nutné cvičit právě za těch ostrých podmínek.”
Celkem muselo být evakuováno z budovy a následně ošetřeno přes 20 figurantů.

Natálie Šklíbová, figurantka, Střední zdravotnická škola Karviná: “Já jsem byla v situaci, kdy jsem měla vedle sebe holčinu, která nedýchala a měla to být moje kamarádka. V normální situaci bych to asi nezvládla. Cením si pana hasiče, který mě vytáhl i všechny ostatní.”

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen tak, že jsou tady figuranti a že se něco dělá. Ono se to bedlivě zapisuje, vyhodnocuje a pak je zpětná vazba, kdy se poukáže na nedostatky, které je třeba odstranit, nebo to bude křišťálově čisté a vše bude v pořádku.”