Robotická chirurgie v Nemocnici Havířov

VIDEO OD 3:15 MINUTY
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu už vítám pana primáře chirurgie Nemocnice Havířov Martina Sedláčka a povídat si dnes budeme o robotickým systému da Vinci. Dobrý den pane primáři.
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Dobrý den, dobrý den Vám, dobrý den i Vám divákům.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři Nemocnice Havířov je prvním krajským zařízením, které systém da Vinci používá. Tak představte divákům, o co se jedná.
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Ano, je to pravda. Je to první krajské zařízení v Moravskoslezském kraji, ale je to taky první okresní nemocnice v České republice, která tento systém pořídila. Otázka "Proč jsme to pořídili?". Pořídili jsme to pro pacienty. Je to systém, který opravdu umožňuje mnohem lepší a delikátnější provádění složitých operačních výkonů a Nemocnice Havířov má jistý strategický plán rozvoje. Tento plán my máme na 10 let a průběžně ho obnovujeme. Tato novinka je součástí našeho strategického rozvoje, protože chceme poskytovat skutečně péči na té nejvyšší možné úrovni pro naše pacienty a pro region, ve kterém se nemocnice nachází.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: A jaké jsou tedy výhody tohoto přístroje pro pacienta?
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Výhoda tohoto robotického systému je především v preciznosti a přesnosti. Může se s ním operovat jakákoliv operace, ale v této chvíli je především určen pro složité onkologické výkony, které vyžadují maximální preciznost. Těchto systémů ve světě je již umístěno několik tisíc. V České republice jsou to možná dvě desítky. Tímto robotickým systémem ve světě je operováno už asi 14 milionů lidí. Bylo provedeno 14 milionů operací. To znamená, že ten systém už si své místo našel. Rozdíl od klasické operativy a laparoskopické, jak už jsem řekl, je především v té preciznosti. Ten chirurg, aby ještě diváci pochopili, to není systém, který pracuje sám, ale je to systém, který umožňuje chirurgovi být preciznější. Čili je to takový stroj, který musí ovládat erudovaný chirurg a umožňuje mu to mnohem lepší přehlednost operačního pole, protože pracuje v 3D, čili v prostoru. Pracuje ve zvětšení a pracuje s mnohem lepšími nástroji, které umožňují dostat se do prostor v dutině břišní, hrudní, do takových prostor, kde to neumožňuje ani současná laparoskopie.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Kolik lékařů u Vás v nemocnici tedy umí tento systém ovládat a jak je náročné se s ním tedy naučit a připravit se na tu operaci?
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Ona samotná operativa je de facto podobná té laparoskopické, ale má, jak už jsem řekl, spoustu výhod. A jedna z těch výhod, které jsem ještě nejmenoval, je schopnost těch nástrojů robotických v mnohem větším rozsahu pohybu. Aby divák pochopil, konce těch nástrojů kopírují pohyby zápěstí, prstů a celých pohybů ruky toho operatéra, což zatím žádné přístroje ani nástroje neumožňovaly. Tím pádem je celá ta operace taková šetrnější a přehlednější. A ten výsledek celý je, že ty výkony jsou prováděny přesněji a hlavně šetrněji, což na výsledku znamená, že ten pacient je dříve doma a má menší pooperační bolesti, komplikace, hojí se mnohem lépe a odchází v podstatě ještě dříve domů než po klasické laparoskopii. Jak je to těžké se to naučit? Ta učící křivka má nějaký čas a firma, která zajišťuje dodávku těchto přístrojů, zajišťuje i výuku těch chirurgů. Abych to přirovnal, je to něco jako vytrénovat pilota letadla. Čili ten chirurg na začátku prochází nekonečnými hodinami školení na různých trenažérech, které jsou počítačové simulace. A všechno to vrcholí následně akreditací toho chirurga konzolového na pracovišti, které uděluje certifikaci tomu chirurgovi, která je platná celosvětově. Je to něco jako řidičský průkaz nebo letecký průkaz, který ověřil jeho schopnosti tuto "mašinu" nebo tento stroj ovládat. A teprve potom může začít operovat. A ani ty první operace na tomto přístroji neprobíhají naprosto samostatně, ale pod dohledem zase zkušeného operatéra z pracoviště, které má za sebou již stovky nebo tisíce takových výkonů. Takže ten proces toho učení může být dva až tři měsíce, než takzvaně pustíme toho chirurga k tomuto výkonu.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Vy nejdříve pořídíte přístroj, potom se na tom lékaři zaučují? Nebo nejdříve lékaři dojíždějí někam se zaučovat?
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Ten postup je takový, že vy toho robota da Vinciho Xi musíte koupit, protože součástí tohoto přístroje je i ten simulátor. Ten simulátor neexistuje zvlášť. Muselo by se jezdit do nějakého pracoviště, které ale už ten systém používá v praxi, čili není prostor. Takže naopak ti chirurgové, kteří se učí, na to mají čas, protože mohou kdykoliv ve volné chvíli se jít prostě učit zacházet s tím přístrojem.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké konkrétní zákroky u Vás v nemocnici provádíte tímto přístrojem?
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Jsme na začátku a první tým, který začal operovat, jsou urologové, kteří mají bohaté zkušenosti s onkologickou operativou. U pacientů jsou to onemocnění prostaty, jsou to onemocnění ledvin a další. A v současné době máme již několik zdárně provedených operací prostaty. A když jsem se bavil s panem primářem Kopeckým, z naší urologie, tak byl, dá se říci nadšen z těch výsledků, protože ti pacienti skutečně šli velmi rychle domů a byli velmi spokojeni.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Takže v porovnání od běžné operace ta rekonvalescence a ta doba v té nemocnici?
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Je to něco jako doba kamenná a dnešní  Facebook.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Máte v plánu přístroj využívat v nemocnici i pro další operace?
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Ano, určitě ano, protože je to drahá technologie, velmi drahá. Takže od měsíce října začnou operovat chirurgové. Tam se to spektrum bude týkat především nádorů na tlustém střevě. A dále plánujeme do toho angažovat i ostatní naše operační obory, což je gynekologie, ORL. Máme velkou ambici, protože jsme centrum pro bariatrii v nemocnici, tak naší velkou ambicí je do toho vzít i kolegy, co operují bariatrické operace. Ta myšlenka a ta rezerva a využití toho přístroje je si myslím dostatečné.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, já Vám děkuji za návštěvu a za cenné informace.
Martin Sedláček, primář chirurgie Nemocnice Havířov: Já Vám taky děkuji za pozvání. Škoda, že ten čas tak rychle utekl, protože těch informací by bylo jistě více. Já přeji naší nemocnici hodně spokojených pacientů a budeme se těšit. Děkuji, na shledanou.
 
Jana Lipowská, TV POLAR: Děkuji Vám. A vám, milí diváci, děkuji za pozornost.