Havířovská nemocnice otevírá na ORL spánkovou laboratoř, chrápání může způsobovat vážný problém

Až třetinu populace trápí porucha dýchání ve spánku. Častěji se pak projevuje u mužů nad 40 let. Nejbližší diagnostická centra se však až doposud nacházela v Ostravě. I proto se havířovská nemocnice rozhodla, že otevře spánkovou laboratoř.
 
Paní Marie Jánová je první pacientkou, která v havířovské nemocnici na oddělení ORL podstoupí vyšetření ve spánkové laboratoři. Seniorka ví, že hodně chrápe a trpí syndromem spánkové apnoe. Což je porucha dýchání, projevující se zástavou dechu.
 
Marie Jánová, pacientka: “Ještě když manžel žil, tak mne vždy, když jsem přestala dýchat, tak mne poklepal po hlavě, abych se probrala. Já sama o tom nevím, nikdo mne nenahrával takhle.”
 
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Diagnostika spánkových poruch defakto v okrese Karviná prozatím nebyla řešena vůbec. Lidé museli jezdit do Ostravy, kde máme dvě nebo tři centra. Diagnostika spánkových poruch je velmi důležitá, protože je příčinou mnohých kardiovaskulárních onemocnění.”
 

Pacient, který potřebuje specializované vyšetření, nejdříve navštíví praktického lékaře, následně podstoupí vstupní klinické vyšetření na ORL a pak stráví jednu noc na lůžku, kde mu jsou monitorovány mozkové, srdeční a dechové činnosti. Pacient je pod kamerovým dohledem a nahrává se zvuk.

Eva Mrázková, primářka ORL oddělení: “Spánková apnoe je charakteristická tím, že se opakuje desetkrát za hodinu a po dobu nejméně deseti sekund je ten člověk v bezdeší a na to, jak se rozdýchává, navazuje chrápání, které ale může být i nemusí být. Pokud se spánková apnoe neřeší, může vyústit ve vysoký krevní tlak, v infarkt myokardu, ischemickou chorobu srdeční. Ti pacienti trpí depresemi a únavou. Často jedná o překážky nosu, hltanu, to znamená měkkého patra, kořene jazyka a tady toto dokážeme operačně vyřešit.”

Další metodou je volba použití nosní masky, která zabezpečuje kontinuální přetlak v dýchacích cestách. Součástí léčby jsou i dietní a režimová opatření. Jen do diagnostické přístrojové části nemocnice investovala půl milionů korun.

« Zpět na média
22. 4. 2022