Příběh malé nemocné Madlen spustil mezi veřejnosti velkou solidaritu. Lidé napříč českou republikou se chtějí stát dárci kostní dřeně. Do náborové akce se zapojila i havířovská nemocnice.
Šance, že budu zrovna já vhodným dárcem, je sice malá. Ale, co když ano? Tak tuto větu měli v hlavě lidé, kteří se přišli zapsat do registru dárců kostní dřeně do havířovské nemocnice. Pomoc chtějí nejen malé Madlen, jejíž příběh spustil obrovskou solidaritu, ale i dalším takto těžce nemocným lidem.
anketa: “Já si myslím, že je to fajn, že chce tolik lidí pomoci té malé Madlence i pro nějaké budoucí, kterým to bude užitečné a jsem ráda, že jsme šly.”
Xenie Mráčková, spolupracovnice Českého národního registru dárců dřeně: “My jsme byli moc rádi, že nás havířovská nemocnice oslovila, protože jsme tady s náborem ještě nikdy nebyli a zájem je obrovský. My jsme byli včera třeba v Třinci, v Kopřivnici a je to neuvěřitelné ty počty lidí, kteří vstupují do registru.”
Dárcům byl odebrán vzorek z úst, kdy se nejdříve zjistí transplantační znaky. Shoda s nemocným musí být stoprocentní.
anketa: "Vzhledem k tomu, že je tak malá šance, že takto může někdo darovat, tak bych toho využil a byl bych rád, že můžu pomoci.”
anketa: "Kdyby mi zavolali a zjistila bych, že jsem vhodným dárcem, tak bych byla ráda, že mohu pomoci a byla by to čest."
Xenie Mráčková, spolupracovnice Českého národního registru dárců dřeně: “Vy, když se zapíšete do registru, tak ta šance, že půjdete darovat, je menší než jedno procento. Statisticky jde totiž darovat až každý 120 zapsaný. Takže na 99% se s tím zapsaným asi neuvidíme, ale proto tady nejsme. Jsme tady kvůli té malé naději, protože naopak ten zaregistrovaný člověk může být na celém světě jediný, kdo má s tím nemocným člověkem shodu a zachrání ho tím, že mu dá své krvetvorné buňky.”
Registry jsou celosvětově propojené a je v nich zhruba 43 milionů lidí. V Česku se do náboru nových dárců zapsalo už více než 16 tisíc dobrovolníků.