Havířovská nemocnice jako první nemocnice v České republice uvedla do provozu dekontaminační jednotku pro likvidaci nebezpečného odpadu. Ten po zhruba půlhodinovém procesu promění své vlastnosti. Po mechanickém zpracování a působení mikrovlnného záření přestává být nebezpečným odpadem, řadí se do kategorie ostatní odpad. Takto zpracovaný odpad má navíc o pětinu menší hmotnost, a dokonce o čtyři pětiny menší objem. To šetří peníze i životní prostředí.
„Moravskoslezský kraj je opět lídrem. Dlouhodobě podporujeme využívání nejmodernějších technologií, tentokrát se nám podařilo být jedničkou v chytrém nakládání s nemocničními odpady. Ty patří mezi nebezpečné odpady, které mají velmi přísné podmínky pro skladování i likvidaci. Díky novému zařízení umístěnému přímo v areálu havířovské nemocnice se nemocniční odpad zbaví nebezpečných vlastností a významně sníží svůj objem. Tím bude nemocnice šetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Pokud se tato nová technologie osvědčí, budeme se snažit ji využívat i v dalších nemocnicích, které Moravskoslezský kraj zřizuje,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že další krajskou nemocnicí, která takto zpracovává odpad, je i Nemocnice ve Frýdku-Místku.
Nová technologie STERILWAWE splňuje nejpřísnější ekologické i bakteriologické redukční standardy a umožňuje zdravotnickým zařízením provádět bezpečnou likvidaci zdravotnického odpadu přímo v místě jeho vzniku. Tato technologie je testovaná a schválená Státním zdravotním ústavem.
„Odpadové hospodářství nemocnic je dlouho zmiňované a ožehavé téma. Obzvlášť kategorie takzvaného nebezpečného či infekčního odpadu je oblast, kde se dlouhodobě hledají vhodná řešení. Zhruba před rokem a půl mi byla tato technologie představena s referenčním zázemím nemocnic ze západní Evropy, okamžitě jsem věděl, že to bude vhodné řešení pro celý náš trh a ani na vteřinu neváhal s její integraci do naší nemocnice. Jsem si jistý, že podobné technologie jsou řešením a budoucností pro likvidaci nejen nebezpečných odpadů, vznikajících ve zdravotnictví, proto jsem opravdu hrdý na to, že naše nemocnice je první, která takovou technologii uvádí do praxe“, sdělil ředitel nemocnice Norbert Schellong s tím, že instalace této technologie plně zapadá do strategie Nemocnice Havířov v rámci celospolečenské odpovědnosti, ke které se hrdě hlásí.
Náklady na pořízení a zprovoznění dekontaminační jednotky přesáhly 8,2 milionu korun. Havířovská nemocnice na ni získala 5 milionů z Evropského fondu regionálního rozvoje, další 3,2 milionu korun poskytl nemocnici Moravskoslezský kraj. Stejně bylo zajištěno financování dekontaminační jednotky i ve frýdeckomístecké nemocnici.
„Chytrá řešení podporujeme, proto jsme na tuto supermoderní mašinu našim nemocnicím bez váhání přispěli. Nemocnice denně produkují obrovské množství nebezpečného odpadu, díky této technologii se jeho objem zmenší na pětinu. Zpracuje ochranné pomůcky, obvazy, dokonce si umí poradit i s jehlami nebo krevními konzervami. Dříve se nemocniční odpad odvážel třikrát týdně, teď to bude stačit jednou za dva nebo tři týdny. Tento dekontaminovaný materiál by se navíc mohl dál využívat, například jako palivo pro cementárny nebo podobné provozy,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka a zdůraznil, že podobná chytrá řešení by mohla problém s kapacitou spalování nebezpečných odpadů do budoucna vyřešit. A doplnil: „Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. To je určitě na místě si neustále připomínat.“
Dekontaminační jednotka pracuje v kombinaci mikrovlnného záření a mechanické úpravy odpadu v jednom uzavřeném zařízení, do kterého se vkládá vytříděný odpad. Odpad určený pro dekontaminaci je podroben mechanické úpravě pomocí rotačních nožů s otáčkami až 1500 otáček za minutu po dobu 5 až 7 minut. Po této úpravě je odpad vystaven teplotě až 110 °C generované vysokofrekvenčním mikrovlnným generátorem. Tato teplota působí na odpad po dobu 20 minut, celkový cyklus dekontaminace trvá do 27 minut. Veškerý proces je monitorován softwarem. Takto dekontaminovaný odpad patří do kategorie ostatní odpad. Ekonomická výhodnost je pro nemocnici jednoznačná, protože náklady na likvidaci nebezpečného odpadu se při používání technologie STERILWAWE sníží o cca 70