První pacienti po operaci velkých kloubů už odložili berle

  • Název příspěvku: První pacienti po operaci velkých kloubů už odložili berle
  • Zdroj příspěvku: Radniční listy
  • Odkaz na zdroj:
Po dlouhých letech čekání se Havířováci dočkali vlastní ortopedie. Pro havířovskou nemocnici to byl další historický milník poté, co dostala povolení k poskytování této péče Ministerstvem zdravotnictví. První endoprotézy velkých kloubů se začaly operovat loni v červnu. Úplně prvním pacientem, kterému byla totální endoprotéza kyčelního kloubu (TEP) v červnu loňského roku na nově vzniklém oddělení ortopedie operována, byl pan Vladislav S. (61). O tři měsíce později podstoupila jako jedna z prvních pacientek operaci výměny kolenního kloubu paní Eva G. (67). Oba dva již dávno odložili berle a vrátili se do plnohodnotného života. Zeptali jsme se, jaká je jejich zkušenost s operací.
 
Co vás, pane Vladislave, vedlo k tomu, podstoupit operaci výměny kyčelního kloubu?
Více než dva roky jsem trpěl velkými bolestmi v oblasti kyčle, které se neustále stupňovaly. Došlo to až tak daleko, že jsem nebyl schopen ujít ani padesát metrům, aniž bych si musel odpočinout a nohu úlevově procvičit. Cítil jsem čím dál větší omezení při chůzi. To ovlivňovalo celý můj život, protože jsem byl zvyklý sportovat.
 
Jaké jste měl pocity před operací?
Já jsem věděl, do čeho jdu, protože jsem měl v tu chvíli za sebou už operaci jedné kyčle. Ale je pravda, že obavu před operací jsem cítil, to ale asi každý, koho takový zákrok čeká.
 
Jak celý proces operace – od přijetí do nemocnice až po propuštění domů, probíhal?
Nejdřív jsem se setkal s koordinátorkou operačního programu ortopedie havířovské nemocnice, která se o mě starala už několik týdnů před operací. Pomohla mi s veškerou administrativou i se zajištěním předoperačních vyšetření. Do nemocnice jsem nastoupil 5. 6. 2023, kde to díky této perfektní přípravě šlo všechno šlo jak na drátkách. Týden po operaci jsem ležel na chirurgickém oddělení, poté jsem byl přemístěn na téměř tři týdny na rehabilitační oddělení, kde začala intenzivní rehabilitace. Z nemocnice jsem jel rovnou na čtyři týdny do lázní Klimkovice.
 
Jak dlouho trvala vaše rekonvalescence od operace až po odložení berlí?
Toto období trvalo asi tři měsíce, včetně pobytu v lázních. Dnes, téměř devět měsíců od operace, se pohybuji zcela bez berlí, chodím úplně bez problémů, kyčel mě nebolí a nezlobí. Jsem rád, že jsem operaci podstoupil.
 
Pacienti, kteří se na tuto operaci chystají, mají obavy ohledně soběstačnosti po návratu domů. Co vám pomohlo?
U paní koordinátorky jsem dostal berle a sedák na toaletu. Byla mi nabídnuta možnost zakoupit si v prodejně zdravotnických potřeb v nemocnici i různé držáky, sedáky do vany a speciální madla, která pacientům po operaci pomáhají s osobní hygienou i dostat se bezpečně do vany a přispívají na ně zdravotní pojišťovny. Já jsem toho ale nevyužil, protože jsem nic z toho nepotřeboval. Doma mám sprchovací kout.
 
Co byste vzkázal pacientům, kteří se na operaci chystají?
Určitě ať operaci neodkládají. Znám ve svém okolí lidi, kteří se operace bojí, a proto zbytečně trpí a trápí se bolestí.
 
Jednou z prvních pacientek, které byly v havířovské nemocnici operovány na totální endoprotézu kolene v září 2023, byla paní Eva.
 
Z jakého důvodu jste se, paní Evo, rozhodla postoupit tuto operaci?
Cítila jsem velké omezení v pohybu, nemohla jsem dělat nic z toho, co mám ráda. Celý život jsem pracovala jako učitelka tělocviku, sport byla vždy běžná součást mého života. Poslední roky jsem nic z toho nemohla dělat. Největším důvodem ale byly bolesti, které byly čím dál horší. Vlastně mě to koleno trápilo čtyři roky. Nejdřív se to dalo vydržet, ale poslední dva roky už byly hodně náročné. Nemohla jsem v noci kvůli bolestem spát, musela jsem užívat hodně léků, které ji na čas utlumily, ale samotný problém neuměly vyřešit. Takže jsem se na operaci, která mě těchto bolestí zbaví, hodně těšila. I já mám za sebou už jedno koleno operované, takže jsem věděla, do čeho jdu a že mi to přinese téměř okamžitou úlevu. Ale i přes tuto zkušenost jsem se bála, aby všechno dobře dopadlo.
 
Jaká je vaše zkušenost s průběhem vaší hospitalizace u tohoto zákroku?
Všechno to začalo telefonátem paní koordinátorky ortopedického operačního programu ortopedie, se kterou jsem byla v kontaktu od začátku příprav na operaci až do odjezdu do lázní. Paní koordinátorka mi pomohla zajistit veškerá předoperační vyšetření, rehabilitaci i lázeňský pobyt v lázních Darkov. Díky ní i veškerému úžasnému personálu – sestřičkám a lékařům, jsem absolvovala celý pobyt, který trval tři týdny. Po operaci jsem byla několik dní na jednotce intenzivní péče, poté na oddělení chirurgie, odkud jsem byla přeložena na lůžkovou rehabilitaci. Tam se mě ujal skvělý tým fyzioterapeutů, díky kterým jsem mohla odjet do lázní v dobré kondici, kdy jsem se byla schopna bez doprovodu zvládnout svou osobní hygienu, naučili mě chodit s berlemi po schodech a zvládnout veškeré potřebné úkony.
 
Co byste vzkázala všem, kteří se na operaci výměny kolenního kloubu v Havířově chystají?
Rozhodně to všem doporučuji. Jděte do toho raději dřív než později, stojí to za to! Ničeho se nebojte, uleví se vám a budete se moct vrátit ke svým koníčkům a zálibám. Navíc je tady skvělý tým profesionálů. Obrovskou pomocí byla paní koordinátorka, která mi pomohla zorientovat se v přípravě na operaci, zorganizovala mi předoperační vyšetření, všechno mi vysvětlila. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se o nás, ortopedické pacienty, starají. Panu primáři ortopedie, chirurgie a paní primářce z rehabilitace. Všem lékařům a sestřičkám ortopedie, chirurgie a rehabilitace, kterými jsme jako pacienti v průběhu operace prošli. Všichni o nás pečovali profesionálně a s obrovským srdíčkem na dlani. Perfektní bonus byla nemocniční strava, mohli jsme si vybrat ze třech chutných jídel. Děkuji všem za jejich péči!

 

 

« Zpět na média
30. 1. 2024