V havířovské nemocnici bylo prvních třicet pacientů zařazeno do pilotního projektu telemedicíny – moderního odvětví léčebné péče, která umožňuje odborné sledování pacientů a přenos lékařských informací na dálku. Nejčastěji se pomocí telemedicíny sleduje krevní tlak, srdeční tep, srdeční rytmus, glykemie, váha, okysličení krve, spirometrie aj.. V Havířově se začala používat telemedicína pro monitoring a léčbu obézních pacientů, ale také jako prevence proti těžkému průběhu Covid-19.
V čem vidí přínos telemedicíny i jaké byly důvody výběru prvních pacientů, kteří dostali telemedicínské sety, odpovídá primář Mezioborové jednotky intenzivní péče a vedoucí Centra obezity v Havířově MUDr. Igor Satinský, Ph.D.
V čem vidíte největší přínos medicíny na dálku, tzv. telemedicíny?
Nové trendy zasahují všechna odvětví našeho života, medicínu nevyjímaje. Jsem velkým zastáncem všech pokrokových metod, telemedicína mezi ně rozhodně tedy taky patří. Líbí se mi, že přenos informací o pacientovi se uskutečňuje prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, jako je obousměrné video, e- -mail, využíváme chytré telefony, bezdrátové nástroje a další. Tyto nástroje mohou být využity nejen pro monitorovaní vážně nemocných pacientů na dálku, ale také pro zlepšení prevence, diagnostiky, léčby i řízení zdraví a životního stylu. Komunikovat a přenášet informace mezi sebou přitom mohou nejen lékař a pacient, ale také odborníci či zdravotnická zařízení navzájem nebo i pacienti mezi sebou či se svými blízkými. Telemedicína nám umožňuje daleko přesnější kontrolu pacientů. Jim zase přináší klidnější život s daleko menším množstvím pravidelných kontrol. Telemedicína je totiž hlídá na dálku.
Jaké pacienty jste do pilotního projektu telemedicíny vybrali?
Do pilotního projektu jsme vybrali dvacet pacientů s obezitou s BMI nad 35 a s řadou přidružených onemocnění a deset pacientů s nekompenzovaným diabetem mellitem II. typu. V tomto projektu jsou od poloviny ledna 2022. Někteří z těchto pacientů mají plánovaný bariatrický zákrok. Ten jim byl doporučen jako nejúčinnější metoda pro snížení hmotnosti, zvýšení kvality života a snížení rizika jejich chronických onemocnění poté, co veškeré konzervativní postupy snížení hmotnosti selhaly. Protože se zároveň jedná o pacienty s vysokým rizikem těžkého průběhu Covid-19, dostávají pacienti na období dvou až tří měsíců telemedicínské sety, které jsou složeny z přístrojů, monitorujících jejich přidružená chronická onemocnění a fyziologické funkce. Mezi sledované parametry patří například krevní tlak, tělesná váha, hodnota glykémie, srdeční činnost formou EKG. Pacienty sleduje bezdrátový teploměr a oxymetr pro měření krevní saturace právě pro případy, kdyby se tito pacienti nejnovější mutací viru nakazili.
Jaké máte plány s telemedicínou do budoucna?
Naše nemocnice má ambici do konce roku do projektu zapojit až 200 pacientů. Budoucnost telemedicíny vidíme přínosnou nejen u pacientů, kteří jsou již dnes vážně nemocní, ale také v rámci preventivních programů. Vidíme smysl nejen v klinickém prospěchu pacientů, ale také v efektu včasného záchytu onemocnění.
Velkou výhodou je, že je nad pacienty vytvářen technický a klinický dohled, na kterém se podílí Centrum telemedicínských služeb ve Fakultní nemocnici Ostrava i samotní lékaři naší nemocnice. Cílem je zachycení prahových hodnot, jejich interpretace a v případě větší četnosti a opakování včasná lékařská intervence. Pacient je tímto intenzivním dohledem edukován k vlastní disciplíně, osobním monitoringu, je veden ke zlepšení životního stylu včetně pohybové aktivity a nutričního poradenství. Sekundárním efektem je dodržení plánované bariatrické operativy.
Na které pacienty se budete v rámci telemedicíny do budoucna soustředit?
Havířovská nemocnice se bude v další fázi v rámci rozšíření telemedicíny a vzdáleného monitoringu fyziologických funkcí soustředit na všechny chronické diagnostické skupiny pacientů, kteří navštěvují odborné ambulance, nebo např. ty, kteří z důvodu chronických relapsů končí v nemocnici i několikrát do roka na akutním lůžkovém oddělení. Jedná se o dětské i dospělé pacienty s kardiovaskulárními onemocněními, diabetem druhého typu, nekompenzovanou hypertenzí, diagnostikou spánkových poruch, vzdálenou diagnostikou pacientů po ischemických chorobách a mozkové mrtvici, či v neposlední řadě onkologické pacienty s oslabenou imunitou v riziku sepse.